Počátky punku ve Velké británii

22. února 2008 v 17:43 | punk.cz |  Okolo a dokola
rok 1975
16.listopadu
Premiéra skupiny Sex Pistols ve škole sv.Martina. Vychovatelka vypíná po deseti minutách elektřinu.
rok 1976
Leden
New Musical Express má na obálce nadpis: Proč je většina rock ´n´rollu tak vzdálena každodennímu životu?
Sex Pistols začínají měsíc vystoupením na party sochaře Andrewa Logana. Celou tuhle snobskou party prokládají třemi brutálně neuspořádanými bloky a několika uvedeními skladby Iggiho Popa No Fun.

Únor
První recenze koncertu Sex Pistols v New Musical Expressu (NME): "Opravdu nás nezajímá hudba,nás zajímá chaos" říká Rotten redaktoru Neilu Spencerovi.
Pistole jsou po jediném vystoupení v londýnském Marquee zbaveni role předkapely souboru Eddie and The Hot Rods.
Duben
Dave Higgs z Hot Rods říká novinářům: "Oni (Sex Pistols) nechtějí hrát,oni jen urážejí publikum. Rozbili nám aparaturu,takže teď nemáme nic. Čekali jsme,že se nám omluví,ale oni se na to vysrali".
"Doufám,že už o nich neuslyšíme", končí recenze v NME.
Květen
Na koncertě v klubu Nashville Sex Pistols zmlátí jednoho diváka. Budoucí Pet Shop Boy Neil Tennant o tom píše zprávu do tamního tisku.
Skandál kolem půlnočního večírku Pistols v Islingtonu. Přibližně ve stejnou dobu natáčejí v produkci Chrise Speddinga první tři snímky.
Červen
V klubu Nashville se konalo první vystoupení The Damned.
Červenec
Howard Devoto a Peter Shelley v Manchesteru sestavili skupinu Buzzcocks. Bankovní úředník Mark Perry začíná ve své ložnici připravovat první punkový časopis, specializující se na punk a hospodský rock.
Americký státní svátek oslavila v londýnském sále Roundhouse divoká koncertní party - Flamin´Groovles, Ramones (britský debut) a Stranglers.
Srpen
Neoficiální debut The Clash - krátkou dobu s Keithem Levenem (později Public Image Ltd.) jako pátým členem.
Labouristický poslanec James Dempsey zahajuje ve svém volebním obvodě ve skotském Coatbrige kampaň za zákaz prodeje l.LP Ramones ve Velké Británii. Ve svém článku v Glasgow Evening Times píše,že skladba Now I wanna sniff some glue (volně přeloženo "teď bych si čuch čikuli) vyzývá k fetování. Zmatený Joey Ramone na to reague slovy:"No ta píseň je samozřejmě legrace. Víme,že je to nebezpečný, vždycky já vám po tom zle".
Září
Program prvního punkového festivalu v londýnském 100 Club: Pondělí - Sex Pistols, The Clash, Suzie (!) and The Banshees, Subway Sect. Úterý - The Damned ,The Vibrators, Buzzcocks, Stinky Toys. Druhý den přichází jedna dívka o oko po zranění způsobeném střepem vržené láhve od piva. Policie se snaží obvinit Sida Viciouse, tehdy bubeníka Banshees. Po přehlídce je v klubu navěky zakázán punk.
Říjen
Sex Pistols podepisují smlouvu s EMI a následující den natáčejí Anarchy In The U.K. Johny Rotten říká reportérovi:"To blbý publikum neví, proč jsme v kapele. Jsme v ní proto,že jsme otrávený z těch starejch prďolů, jako by měla bejt každá poctivá lidská bytost".
Budoucí člen The Pogues Shane McGowan se vrací z koncertu The Clash s natrženým uchem.
Listopad
The Damned vydávájí singl New Rose, vůbec první punkovou desku.
Vychází singl Anarchy In The UK, je vyvraceno,že na desce hraje špičkový studiový kytarista Chris Spedding…"Spedding tak dobře nehraje" tvrdí suveréně Paul Cook. Recenze singlu v NME: "Mizerná deska….Rottenův projev je prázdný,píseň naivní až k smíchu a celek připomíná třeťák z Who".
Prosinec
V Londýně debutuje skupina Eater. Průměrný věk - 15 let. Sex Pistols se objevují v neznámějším britském zpravodajském pořadu Today - v poslední chvíli zaskakují za Queen. V přímém přenosu zasypou moderátora Billa Grundyho vodopádem sprostých slov a urážek, dlouhým minutu a čtyřicet vteřin.
Daily Mirror:"Sprostota a zuřivost". Britský tisk šílí, Grundy, který vulgární sprchu vyprovokoval, dostává výpověď, budoucí koncerty Pistolí v nejistotě. Zaměstnanci EMI odmítají distribuovat singl Anarchy In The UK.
První koncert prvního turné Sex Pistols (3.prosince) na Norwich University zrušen.
6. prosince se sestavě Johny Thunders´Heatrbreakers, The Clash, The Damned a Sex Pistols podařilo vystoupit na universitě v Leedsu. Ohlas byl smíšený. Ze zbývajících patnácti koncertů se uskutečnilo jen pět.
Matka Paula Cooka o Rottenovi říká v Daily Mail:" Byl to tichý hoch, …pořád se tvářící depresivně, nikdy příliš nejedl a sedával v koutku naší kuchyně".
Stranglers podepisují smlouvu s United Artists.
rok 1977
Leden
The Clash zahajují provoz v klubu Roxy v londýnské čtvrti Covent Garden. Jeden z konzervativců v parlamentu píše dopis Johnymu Readovi (šéf EMI) po tom, co členové Sex Pistols učinili několik výtržností na letišti Heathrow, že EMI podporuje spodinu.
EMI ohlašuje konec spolupráce se Sex Pistols a zaplatí jí odstupné 40 000 liber. Výlisky Anarchy In The UK jsou zničeny.
Koncert Stranglers v Rainbow byl přerušen poté, co Hugh Cornwell přišel na podium v tričku s nápise Fuck.
The Jam podepsali smlouvu s Polydorem. "Pro příští píseň rozladíme kytary a možná se vám to bude líbit víc" říká Paul Weller (The Jam) když publikum v Roxy moc netleská.
V hlasování NME je Anarchy In The UK třetím nejlepším singlem roku.
Vyšlo první LP The Damned.
Folkař Roy Harper se stává punkovým hrdinou poté, co je hospitalizován v nemocnici se vzácnou nemocí,jíž si přivodil tím, že dával umělé dýchání z úst do úst ovci.
Březen
6.března vyhodili Pistols basáka Glena Matlocka a nahradili ho bývalým bubeníkem Banshees a dlouholetým Rottenovým kamarádem Sidem Viciousem. Pár dní nato (10.března) podepisují smlouvu s A&M na stole před Buckinghamským palácem. V předvečer dalších koncertních zákazů varuje McLaren:"Opustíme Británii po dobrém".
V Leicestru byl kytarista Generation X Bob Andrews odvezen do nemocnice po zásahu půllitrem přímo na pódiu.
18.března podepisují The Clash smlouvu s CBS a vychází singl White Riot.
Už za pouhý jeden týden vypovídají A&M Sex Pistols smlouvu. Bez komentáře. Údajným důvodem měla být rvačka Sida Viciouse s televizními pracovníky v klubu Speakeasy a vymlácení kanceláře A&M brzy po podpisu smlouvy. Odstupné 75 000 liber a opětovné zničení výlisků nového singlu God Save The Queen.
Duben
The Damned jsou prvními britskými punkery, hrajícími v Americe - pět večerů v klubu CBGB´s.
V Paříži na Mont de Marsan se koná první punkový festival na kontinentě. Účastní se ho Generation X, The Jam a The Police.
Vychází první LP The Clash. Joe Strummer je v severním Londýně potrestán za poškozování - počmárání zdi sprayem. Co na ni psal? The Clash!
Dublinští punks Boomtown Rats přijíždejí poprvé do Londýna. "Měli bychom lidem ke vstupu přidat jako cenu kilo syrových jater" říká jejich zpěvák, později známý humanista Bob Geldof.
God Save The Queen se dostává na vrchol hitparády.
Poslanec Marcus Lipton říká: " Jestliže hodlá rocková hudba zničit naše instituce, pak by měla být zničená dřív, než k tomu dojde".
Květen
The Clash, Subway Sect, The Jam a Buzzcocks vyrážejí na turné pojmenováném White Riot. Po hádce o aparaturu opouštějí The Jam turné.
V Canterbury seskakuje Jean Jacques Burnell (The Stranglers) z pódia a napadá pořadatele.
Turné White Riot končí malou bitkou mezi členy kapel v Rainbow Theatre - výsledek 200 zničených židlí a rozhořčené články v novinách.
Sex Pistols podepisují 14.května smlouvu s Virgin Records
Červen
Londýnský magistrát donutil The Jam aby zrušili připravovaný koncert na stadionu Chelsea. Dav před pokladnami musí rozhánět policie.
Na koncertě The Damned s The Adverts v Lincoln Drill Hall je dav napaden protipunkovými gangy .
15. června oslavují Sex Pistols stříbrné jubilemu královského páru na party s pozvanými hosty na parníku plujícím po Temži. Vystoupení je přerušeno nezvanými hosty - říční policií, která uvěznila 11 lidí. Malcolm McLaren to komentoval:"Bál jsem se,že kdybych si uprdnul, tak mě zavřou taky za urážku veřejného činitele".
V Sunday Times píše rozhořčený čtenář na adresu Sex Pistols: "To musí být Rusové!"
Rotten je 18.června napaden žiletkami ozbrojenými "vlastenci", když odchází ze studia v severním Londýně. "Obáváme se ",tvrdí Virgin Records "že hrozí další vlna útoků na skupinu i další punkery. Je před námi léto nenávisti. Pochopitelně jsme kapele zaplatili osobní strážce".
Den poté je před stanicí metra Shephards Bush napaden Paul Cook šestičlenným gangem a bit železnou tyčí.
21.června jsou Gaye Adventová a TV Smith z The Adverts napadeni v Hammersmithu místními teddy boys. Když je v nemocnici ošetřili, řekl jim lékař: " A co jste čekali, když jste takhle oblečeni".
Hned po propuštění z nemocnice je Johny Rotten napaden v Dingwalls, když se jen na chvilku jeho osobní strážce opozdí.
Červenec
Pro sběratele vydávají The Damned v omezeném nákladu singl Stretcher Case Baby/Sick of Being Sick, který už nemá nikdy vyjít.
Sex Pistols vydávají singl Pretty Vacant. Je to jejich první deska prodávaná i v obchodních domech.
JJ Burnell ze Stranglers je povolán do francouzké armády.
Koncert The Damned je napaden gangy,ozbrojenými cihlami a klacky. Skupina je atakována v šatně."Je jediný důvod,proč k tomu došlo. Aby měl Daily Mail co tisknout na první straně" řekl potom bubeník Rat Scabies.
Bob Geldof je napaden na pódiu v klubu Music Machine.
The Clash mají vystoupit na Digbert Ring Market. Na plakátech je napsáno:Poslední velká akce,než půjdeme do vězení. Koncert je zrušen a znovu svolán do tančírny Barbarella. Rozhořčení fanoušci si stěžují,že si kapela hověla v limuzíně CBS,zatímco oni stáli před zavřeným vchodem.
Sex Pistols odjíždejí na krátké turné po Skandinávii.
Srpen
Na druhém festivalu v Mont de Marsan nevystupují The Jam, protože nebyli správně plakátováni The Damned představují druhého kytaristu Lu a jejich basista Captain Sensible odmítá hrát, protože byl přímo na pódiu nakopán do orgánů jedním z bedňáků The Clash za to, že při koncertě "klešáků" po nich házel smrduté bombičky.
Sex Pistols pořádají inkognito turné po Anglii. Program uvádí jen možná místa a možné pseudonymy. Začíná se ve Wolverhamptonu pod názvem The Spots (Sex Pistols on Tour).
Září
The Stranglers podnikají obrovské turné po Británii, jež je považováno za oficiální přijetí punku největšími koncertními sály v Anglii.
Premiéra filmu The Original Punk Rock Movie v londýnské ICA. Sid Vicious v něm popisuje policejní prohlídku na lodi při temžském incidentu:" Když se mi policajti dívali do řiti,jestli tam nemám drogy,tak jsem jim prděl do ksichtů a snažil se je posrat".
První rozpad - skupina Chelsea
Zpěvák Dave Fabian z The Damned se oženil.
Říjen
Jimmy Pursey ze Sham 69 je uvězněn po obvinění z "nebezpečného chování". Stalo se tak během čtyřiadvacetihodinového punkového koncertu na střeše londýnského klubu Vortex.
Vydán poslední singl Sex Pistols s Johny Rottenem, Holidays In The Sun.
V Edinburghu v té době prozrazuje Midge Ure ( v té době Rich Kids, potom Ultravox), že mu kdysi nabízel McLaren místo zpěváka v Sex Pistols.
Zákaz koncertu The Clash v Belfastu přichází na poslední chvíli. Následuje bitka fanoušků s policií před Ulsterskou halou.
Listopad
Vychází Never Mind The Bollocks od Sex Pistols, roste bouře kontroverzí ohledně názvu alba a písní Bodies a God Save The Queen.
Při clashovském turné Complete Control dostal Mick Jones kytarou do hlavy a hostující americký punk Richard Hell byl zasažen prskavkou do obličeje.
Prosinec
První soud kvůli obscenitě názvu LP Sex Pistols se konal v Nottinghamu. Ředitel Virgin records: "Já myslím, že je to spíš sranda". Po třech dnech je případ u ledu.
Sex Pistols pořádají malou neorganizovanou předvánoční šňůru. Na Brunell University hrají poprvé Belsen Was a Gas. " První byla na řadě královna, teď Židé", komentoval to poslanec Marcus Lipton.
V hlasování módního časopisu Vogue byl Johny Rotten jmenován jako jeden z největších úspěchů roku.
A tímto okamžikem, ještě dřív než se rozpadli Sex Pistols byla celá podstata punku u konce.
Jenže ve chvíli, kdy takhle v Anglii umírali první generace punku, začaly se teprve rodit desítky a stovky punkových skupin po celém světě….
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama