Stáhovat vs. kupovat

20. února 2008 v 19:25 | Kroc, punk.cz |  Okolo a dokola
Na webu punk.cz sem narazil na zajímavý článek o věčné otázce která napadne asi každého punkáče (a nejen jeho)… Stahovat či nestahovat, kupovat či nekupovat pro mnohé z nás je představa, že si koupíme punkovou placku kolem 300,- celkem nemožná. Nedivím se sám dělám to samý ale nepřemejšleli ste nad tím proč mají kapely na svejch webech cely lpíčka se zvukem jak z kíble??? No je to jasný chtějí se rozdělit se svojí tvorbou ale nemaj prachy na nástroje, aparaturu, studio atd. proto demáče z garáží sklepů a tělocvičen.
Takže až příště budete nadávat na kvalitu zvuku z těhlech demo nahrávek oněch nadšenců tak si ale uvědomte že na tom máme podíl i my. Kdyby sme si na koncertu koupily blbou placku za 200,- místo toho aby sme do sebe sázeli panáky tak tahle kapela by mohla mít nějaky děngi na aparaturu a jiný.
Samozřejmě každém máme omezenej příjem ale i tak můžeme koupit alespoň placku skupiny která se nám líbí a na který nám záleží aby pokračovala v hraní…
já už začal…

pro bližší seznámení s problémem si přečti Špínův článek, nebo si to zkus zpočítat sám…
Pár lidí se sejde a založí kapelu. Nakoupí si starší použitý nástroje s aparáty, který stojí řádově pár tisíc. Musejí dávat společně peníze na zkušebnu (opravdu málo kapel má zkušebnu zadarmo), každý má výdaje na provoz nástrojů (struny, paličky, trsátka atd..) což také neni malý výdaj pokud to vezmete na měsíc. Začínají objíždět koncerty, takže koupí auto. Časem zjistí, že jejich nástroje i aparáty stojí za hovno a potřebujou pořádný. Tak teda nakoupí (pokud samozřejmě maj prachy a chtěj je).
Teď si to spočítejme. Aparáty a nástroje v začátcích počítejme dohromady tak 25.000 Kč. Měsíčně zkušebna třeba za 800 Kč + cesty na zkoušku (ty který třeba dojížděj) 500 Kč. Měsíčně náklady na doplňky (paličky, struny...) třeba 1000 Kč (záleží jakou spotřebu mají hráči.. paličky v průměru 100,-; sada strun třeba 200). Auto je hrozně sporný cenově, počítejme třeba 20.000 nějaká šunka rozpadlá, do který se celá kapela narve. A na kolika zatím jsme? 45.000,- auto + aparáty, 2.300,- měsíční provoz. Pak se kapela rozhodne pro lepší aparáty, to už se vyšplháme trochu vejš. Cenový rozpětí je velký. Dejme tomu: bicí - lepší průměr 40.000 Kč, kytara s průměrnym aparátem 35.000 Kč, basa to samý. To stále počítám ty levnější varianty. Ale teď už jsme v řádech statisíců! Nepočítám opravy nástrojů, to je věc náhody. Samozřejmě to všechno rozpočteme na počet členů v kapele, ale stejně to sou velký výdaje, když přitom máte pár tisíc vejplatu nebo studujete!
Pak se třeba kapela rozhodne nahrát CD. Ceny jsou samozřejmě různý, každý studio je jiný a kvalita zvuku taky. Za nahrávání můžete dát třeba 20.000 Kč (což je tak průměr na punkový kapely) a pak ještě věci okolo (lisování nebo pálení, obaly, booklety atd..) v čemž já už se neorientuju. Vydání tohoto CD není vůbec jednoduchý. V začátcích neoslovíte vydavatele, vydáte vše na vlastní náklady a snažíte se to prodávat na koncertech.
A právě teď narážíme na problém, o kterém chci diskutovat a zaměřit se na něj. Prodej CD! Kapela má celkem velký výdaje. A musí to kompenzovat! Za koncert dostanou něco, ale to u většiny začínajících i pokročilejch kapel končí v benzínu a pivu právě na akci. Jasně, ty známější si řikají větší honorář, ale proč taky? Maj lepší nástroje, lepší auto - větší výdaje! Pak kapela kompenzuje výdaje právě prodejem svejch výtvorů, CDčkama. Jenže problém, pár lidí si je koupí, vloží na internet a pak většina potenciálních kupců si to stahne.
Nic proti tomuhle, bylo by to krásný. Ale žijeme v kapitalismu! Kapela potřebuje peníze pokud má dál hrát. Spousty kapel hrajou jenom pro radost. Ale málo kapel do toho strká mraky peněz, a je jim jedno že se nevrátí. Těch je ale hodně hodně málo! Tím, že si stahnete CD z internetu kapele vůbec nepomůžete. Když jí máte rádi, tak je velkej problém dát stovku za CD? Řikáte si, co já jeden člověk na tom něco změnim. Ale když si tohle řekne 500 lidí, tak už je to velká ztráta nemyslíte?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sádler Sádler | 23. listopadu 2008 v 13:49 | Reagovat

já neřikám že nestahuju, když budou nový ečka tak si je určitě stáhnu, páč si myslim že tahle kapela si na sebe dost vydělala... ale třeba mistni kulatá krychle, to bych si moh stáhnou tale i přesto sem si to cdčko koupil páč to sou kluci který choděj do školy a nějak si to zaplattit musej... tenhle článek je dobrej , jen tak dál :-)

2 hs hs | 1. září 2009 v 16:12 | Reagovat

jasne, ale nekteri lide si nejdriv stahnou to album, aby vedeli co to vubou kupujou... a jestli se jim libi, tak ho stahnou... aspon tak to delam ja

3 Babsi † Babsi † | Web | 16. prosince 2009 v 19:26 | Reagovat

Vinyl.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama