Anthony Burgess

18. března 2010 v 18:52 | Kroc |  Doporučená literatura
Anglický novelista dvacátého století a vůbec všestranně činorodý člověk. Narodil se 25.2.1917 a zemřel 25.11.1993. Během svého života napsal okol 40 románů a to především kvůli tomu, že mu lékaři v jeho padesáti letech mu předpovídali posledních 12 měsíců života, tudíž aby zabezpečil ženu začal psát jako o závod, diagnóza však byla milná.
Z jeho tvorby je nejznámější především román Mechanický pomeranč, jenž byl i zfilmován režisérem Stanley Kubrickem.
Anthony_Burgess


Mechanický pomeranč. Autor v tomto románu popisuje svojí temnou vizi budoucnosti, mnohými kritiky je tedy srovnáván s Georgem Orwellem. Samotná kniha se dá vyložit mnohými způsoby, mnozí si především v souvislosti s filmem myslí, že se jedná pouze o jakousi glorifikaci násilí. Ovšem skutečnost je jiná. Mimo to jsou všechny rozhovory psány velice specifickým jazykem, jenž si vymyslil sám autor. Jedná se o jakousi kombinaci angličtiny a ruštiny.
Hlavním hrdinou je teprve patnáctiletý výtržník Alex, jenž se svojí bandu hromotluků terorizuje pod vlivem drog noční ulice a tráví veškerý čas rvačkami a loupežemi. Vše jeho partičce prochází až do doby, kdy při jednom přepadu Alex zabije postarší ženu a je chycen a bleskově odsouzen.
Ve vězení se dozvídá o metodě nápravy vězňů, která ho má propustit na svobodu za pouhých čtrnáct dní. Cílem léčby je potlačit lidského ducha a přinutit ho konat pouze dobro. Problém je v tom, že ona metoda kriminálníky nenapravuje, pouze jim zabraňuje páchat trestné činy, neboť i kdyby chtěli sebe víc, tak jen při pouhém pomyšlení na jakýkoliv trestný čin se jim udělá nevolno a padnou v bolestech k zemi.
Celá léčba tedy připraví člověka o svobodu volby jednání. Lidé se nechovají hezky protože to je správné, ale proto, že se bojí stavu který by následoval po tom, kdyby se tak nechovali.
Po podstoupení oné léčby se Alex ocitá na svobodě. Doma již není vítán a střetu s policisty, ve kterých poznává staré známé členy gangu je zbit a celý dezorientovaný nechán na pospas v lese.
Shodou okolností se ho ujímá radikální spisovatel, odpůrce vládnoucího režimu, který se mimoděk stal obětí Alexova brutálního napadení. Je o něj dobře postaráno, ovšem posléze na něm chce skupina odpůrců režimu poukázat na praktiky systému a donutí ho spáchat sebevraždu.
V nemocnici se Alex setkává s ministrem vnitra, který ho informuje o tom, že všichni "nebezpeční radikálové" byli odstraněni a on sám byl zbaven postižení konat dobro.
Zde končí film, kniha však pokračuje ke zdárnému konci a nenechává příběh otevřený jako film, z kterého se dá vyčíst, že Alex pokračoval v stejném způsobu života jako před vězením.

1985, román, který jak jeho název napovídá poukazuje na Orwellovo 1984.
Kniha je rozdělena do dvou částí. V první se autor věnuje detailnímu rozboru knihy 1984 a druhou věnuje svému vlastnímu pohledu na vývoj v Anglii a její společnost.
První část tvoří několik esejů a také dva fiktivní rozhovory, ve kterých otázky pokládá a odpovídá si sám autor.
Druhou částí je tedy román který popisuje autorovu vizi budoucnosti v roce 1985.
Hlavním hrdinou je bývalý učitel Bev Jones, který pracuje v továrně na čokoládu. Ekonomiku zmítá inflace a neustálé stávky odborových svazů. Země je držena nad vodou jen díky investicím z Islámských zemích, které mají za následek pronikání islámské kultury do Anglie.
Hlavní hrdina přišel o svojí ženu, která zahynula při požáru nemocnice, kterou stávkující hasiči neuhasili. Poté co odmítne stávkovat spolu s ostatními dělníky je propuštěn z práce a vyloučen z odborů. Tímto aktem, kterým chtěl vyjádřit svůj nesouhlas se stávkami, si zpečetil osud, jelikož získání práce bez členství v odborech není možná. Bez práce však není schopen platit nájemné a starat se o sebe a svojí postiženou dceru Bessie, je tedy nucen jí opustit a sám se vydat vstříc osudu. Na ulici se ho ujme nejdříve parta výtržníků, kteří paradoxně holdují násilí a vzdělání. Poté co opustí tuto partu přidá se ke skupince potulných intelektuálů, které postihl podobný osud. S nimi se protlouká ulicemi a živí se příležitostnými krádežemi. Při jedné z nich je chycen a odsouzen k pobytu v nápravném zařízení. V něm ho mají přinutit k víře v systém, avšak ani po surovém nátlaku není přesvědčen a tak se vrací zpět do ulic, bez šance získat jakoukoliv práci. Díky náhodě se však dostává do nově formované islámské armády, z níž je však po dalších neshodách propuštěn. Ocitá se zpět na ulici a ve vězení.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 serc serc | Web | 18. března 2010 v 22:32 | Reagovat

dobře ty:)

2 Ann Ann | Web | 19. března 2010 v 21:21 | Reagovat

1985 je špičková. Ještě si musim konečně najít čas na ten pomeranč, knížka je většinou lepší než film, tak jsem zvědavá:)

3 Anča Anča | Web | 20. března 2010 v 22:00 | Reagovat

Mechanický Pomeranč jsem přečetla na tvé doporučení a musím říci, že to byla jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla :) Dle popisu zní skvěle i 1985, leč těžko říci, zda se mi povede ji někde  sehnat (ve zdejší knihovně jí mít  na 100% nebudou)

4 Remcal Remcal | Web | 22. března 2010 v 12:34 | Reagovat

Mechanický pomeranč. Film a kniha se v drobných detailech liší tolikrát, že jsem měl z knihy zcela jiný dojem o autorském záměru - co kritizuje a co vyzdvihuje. Doporučuji přečíst i vidět!
Btw, ten slang týnů v knize nemá chybu, je tak chytlavý, že se vplíží do hlavy, ani nevíte jak.

5 Remcal Remcal | Web | 22. března 2010 v 12:40 | Reagovat

Mimochodem2. - možnost volby konat zlo nebo dobro, je základním filozofickým předpokladem svobodného člověka nejen podle křesťanství;)
V knize více než ve filmu se s tímto ohání postava čárlího(vězeňský kaplan).
Nepochopení tohoto předpokladu pak manifestuje každý ukřivděný věřící i ateista zvoláním:
"Je li Bůh, jak mohl dopustit ##?!".
(## - lze dosadit jakoukoli špatnost)

6 Inzuline Inzuline | 30. března 2010 v 0:50 | Reagovat

dobrej článek ;-) já jsem četl i viděl Pomeranč, kniha je dobrá film se mi vůbec nelíbil... Až zalezu do knihovny vrátit knihy, pujčim si tu 1985, recenze mě zaujala :-)

7 Luucaa Luucaa | Web | 2. dubna 2010 v 18:01 | Reagovat

Tyjoo, recenze zaujaly, ale přece jenom ten pomeranč mě táhne víc. Každopádně, díky za doporučení, určitě jednou přečtu oboje;).

8 kraut kraut | 2. dubna 2010 v 18:11 | Reagovat

Čau, nemám už icq, takže hodím vzkaz sem, i když nesouvisí s článkem (možná se to tady dá napsat jinam, ale nevěděla jsem, kam).
Možná, že jdu s křížkem po funuse a už víš, o co se jedná, ale jestli zatím ne, myslím, že by tě mohla zajímat tahle organizace: http://www.ceskapiratskastrana.cz/
Hodně zdaru

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama