Aldous Huxley

14. dubna 2010 v 18:24 | Kroc |  Doporučená literatura
Britský spisovatel, esejista a scenárista, se narodil 26.7. 1894 a skonal v 69 letech 22.11. 1963. Během svého života napsal kolem desítky románů, mnoho esejů a cestopisů z vlastních cest, při jedné z nich cestoval kolem celého světa.
Již v mládí vynikal značným intelektem, tudíž nebyl svým okolím zcela chápán, což se odrazilo i na jeho díle.
Ke sklonku života začal experimentovat pod lékařským dohledem s LSD a svými tripy se nechal inspirovat k sepsání Bran vnímáni, nebo románu Ostrov. Jeho nejznámějším dílem však zůstává antiutopický román - Konce civilizace.
Aldous_Huxley


Konec civilizace aneb překrásný nový svět, román z roku 1931, je považován za jedno ze zásadních "utopických" děl, které například ovlivnilo i samotného mistra Orwella.
V podstatě se jedná o jakousi utopii naruby, ve srovnání s 1984 v Konci civilizace není žádný všemocný Velký bratr, ideopolicie, či bída a hlad.
Právě naopak ve Světovém státu, popisovaném knihou je všeho nadbytek. Společnosti z roku 2540 není upírán sex tak jako té ve které žije Winston Smith z románu 1984, právě na opak, mít více milenek je společenská nutnost.
Konzumovat a plýtvat je nezbytné, žádné šetření či skromnost není tolerována.
Náboženství je nahrazeno vírou v pána Forda (Ano v Henryho Forda, amerického průmyslníka, který zavedl pásovou výrobní linku, která je milníkem v dějinách sdírání dělníka.) na jeho počest začíná kalendář rokem nula v době uvedení prvního Fordu na trh, jelikož jeho pojetí průmyslové výroby je pro Světový stát velkým vzorem.
Lidé mají po práci povinnou zábavu v pocitových kinech, kde promítají filmy při kterých má divák pocit jako by byl v nich, nebo na hřištích kde se hrají všemožně nákladné a složité hry. Když se octne jedinec v depresích či jen ve chmurné náladě je mu k dispozici dávka Somy, tedy jakési drogy. Požívání je ve své podstatě povinné.
Společnost je rozdělena do několika vrstev, jakýchsi kast. Děti se nerodí klasickým způsobem ale vyvíjejí se ve zkumavkách a právě v těch se rozhoduje o jejich budoucím životě. Predestinace neboli předurčení je děj, při kterém se vyvíjející plod působením vnějších vlivů nebo chemických látek připravuje na budoucí povolání.
Ze zkumavek se tedy "líhnou" buďto inteligentní statní jedinci, kteří jsou předurčeni k vůdčímu postavení a nebo skoro dementní skrčci, kterým bylo určeno vykonávat tu nejnuznější práci. Samozřejmě je zde i několik dalších "kast" které vyplňují onu mezeru. Označení kast jde od alfa + až postupně k delta -.
Dětem je od narození vše vštěpováno do hlavy pomocí hypnopedie, tedy výuky ve spánku. Během spaním jsou dětem sdělovány nejen základní informace, ale jsou i učeni aby nereptali a vše brali jako samozřejmost. Aby zamezili nevhodnému šetření je dětem opakována například básnička: "Když jehlou píchnu, vždycky si vzdychnu...", která je nabádá k tomu, že opravování oblečení je špatné, zato nákup nového je dobrý, a tak to je se vším ostatním.

Hlavním hrdinou knihy je Henry Foster, jeden z hlavních vedoucích líhní, údajně během jeho predestinace došlo k chybě a on nyní vypadá a chová se jinak než ostatní z jeho kasty.
Během výletu se svojí přítelkyní Leninou se vydává do Rezervace, tedy do místa kde lidé žijí ještě v souladu s přírodou. V této rezervaci potkávají mladého muže, o kterém se dozvědí, že je to syn ředitele londýnské oblasti Světového státu, který se narodil jeho přítelkyni, jež se ztratila během podobného výletu do rezervace.
Tento objev je pro celou společnost senzací. Divoch, jak ho pojmenovala veřejnost, se stal atrakcí, on však nenáviděn již v rezervaci kvůli svému původu opovrhuje i společností Světového státu. Rozpolcený mladík se po sérii nejrůznějších hrůzných zážitcích odhodlá zmizet z civilizace a žít svůj vlastní život. O tom zdali mu konzumní společnost dovolila uniknout se přesvědčíte ke konci románu.

Závěrem přidávám citaci jednoho britského kritika srovnávajícího Konec civilizace s 1984:

"Orwell se obával těch, kteří by zakázali knihy. Huxley se obával, že by nebyl důvod knihy zakazovat, protože by nebyl nikdo, kdo by chtěl nějakou číst. Orwell se obával těch, kteří by nám odpírali informace. Huxley se obával těch kteří by nám jich dali tolik, že by nás uvrhli do pasivity a egoismu. Orwell se obával toho, že by byla pravda před námi skryta. Huxley se obával toho, že by pravda utonula v moři bezvýznamnosti. Orwell se obával, že se staneme nesvobodnou kulturou. Huxley se obával, že se staneme kulturou zcela zaujatou obdobou smyslových filmů, heče peče a her s odstředivým míčem. Jak Huxley poznamenal v Brave New World Revisited, zastánci občanských svobod a racionalisté, kteří vždy varují před tyranií zapomněli na téměř nekonečnou lidskou touhu po rozptýlení. Huxley dodává, že v 1984 jsou lidé ovládáni způsobovanou bolestí. V Konci civilizace jsou ovládáni způsobovanou rozkoší. Ve zkratce, Orwell se obával, že nás zničí to co nenávidíme. Huxley se obával, že nás zničí to, co milujeme."

Nepřijde vám, že se oba dva autoři, Orwell i Huxley vlastně trefili? V dnešní době jsme obestřeni blahým nevědomím sladkého konzumu a zároveň jsme tvrdě drženi v okovech represí. Bohužel stádo ovčanů si potrpí na pohodlí, proto pro ně není pravda zásadní a stává se jen překážkou na cestě za ještě větším blahem. Nebuďte jako většina stáda, získejte nadhled a bděte!

Na rozdíl od mé recenze je kniha relativně krátká přidávám odkaz ke stažení ve formátu doc.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ann Ann | Web | 19. dubna 2010 v 11:19 | Reagovat

Děkuji ti, kamaráde, za značné rozšíření mých obzorů:) Jméno Huxley jsem sice už slyšela, ale o tom, co napsal jsem moc páru neměla. Vypadá to dost zajímavě.
Myšlenka, že nás zničí to, co milujeme se mi zdá děsivější než to, co nenávidime. Jelikož v druhém případě si uvědomujeme(nebo bychom aspoň měli),že nás něco ničí, jenže když nás ničí to, co nám dělá dobře? Všimnout si toho je o dost těžší, vzdát se toho ještě víc..

2 Kroc Kroc | E-mail | Web | 17. května 2010 v 21:16 | Reagovat

[1]: Neděkuj, je mi ctí. Od toho taky ty články o knížkách píšu a jsem jedině rád, když vídím, že je nějaká zpětná vazba:-)

3 gold bridesmaid dresses gold bridesmaid dresses | E-mail | Web | 3. listopadu 2012 v 4:19 | Reagovat

Any way I will be subscribing to your feed and I hope you post again soon.
http://www.queweddingdresses.com/lightslategray-color.html

4 discount bridesmaid dresses discount bridesmaid dresses | E-mail | Web | 3. listopadu 2012 v 4:33 | Reagovat

I happen to enter your blog with the help of Google search. To my sheer luck I got what I was searching for. Thanks.
http://www.queweddingdresses.com/bridesmaid-dress-function-occasion.html

5 cute beach dresses cute beach dresses | E-mail | Web | 26. března 2013 v 5:54 | Reagovat

Q. Which month do soldiers hate most?
http://www.threedress.net/

6 wedding prom dresses wedding prom dresses | E-mail | Web | 26. března 2013 v 6:00 | Reagovat

Q. When do you stop at green and go at red?
http://www.threedress.net/

7 cheap mother of the bride dresses cheap mother of the bride dresses | E-mail | Web | 2. května 2013 v 9:47 | Reagovat

I retain listening to distinct news speak about getting free online grant applications so I have been looking around for genuine greatest website to get one.
http://www.threedress.net/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama