Závislost a systém

16. srpna 2010 v 14:24 | Kroc |  Moje názory
Podvědomě i vědomě je závislý člověk vnímán širokým okolím jako ztroskotanec a ubožák. Nejedná se pouze o závislost na drogách a alkoholu. Mluvím o všem na co se dá vypěstovat psychický i fyzický návyk, ať je to už herní automat nebo čokoláda.
Téma závislostí, je nesčetně propíráno médii a celou řadou rádoby odborníků. Každý o této problematice mele, ale nikdo ještě nevyslovil skutečnou příčinu toho, proč jsou lidé dohnání k užívání drog.


Všeobecně se tvrdí, že drogy jsou považovány a užívány jako nástroj k úniku z reality. Úniku od každodenních problémů, od povinností, od trápení a tíživých situací, prostě od všeho nepříjemného.
Systém prezentuje tyto lidi jako ztroskotance a slabochy, kteří si za svojí závislost mohou samy a veřejnost tento názor sdílí, jenže kdo jsou ti lidé vysedávající každý den v putykách?
Povětšinou to jsou postarší lidé, kteří již nemají uplatnění v dokonalém světě pro mladé. Systém je vyždímal o jejich poslední síly, které proměnili ve fabrikách na výdobytky doby a potom je sprostě odkopl, namísto náležité odměny a uznání.
Tito lidé se v nepoznané situaci snaží přežít, systém to však všem neumožní, tak jak by měl, zákonitě přichází zklamání a potřeba úniku. Tento únik jim poskytnou právě drogy. Každý ze "ztroskotanců" je přesvědčen o tom, že to je jeho vina, že nemůže sehnat práci, že má problémy a že se mu nedaří, nikdo z těchto lidí nevidí, že takových jsou tisíce, což asi není samo sebou.
Veřejnost jimi opovrhuje a má je za parazity, jenže tito lidé si svůj osud nevybrali dobrovolně. Byli k němu dohnáni, byli vystaveni problému, který samy nevytvořili, za který nemohli, ale byli nuceni ho řešit, tyto problémy však byli nad jejich síly.
Jejich řešení totiž je nad možnosti většiny, ovšem většině jsou dáváni za vzor tací jedinci, kteří svojí bezútěšnou situaci zvládli, a to ještě tak, že z toho jasně plyne, že to musí zvládnout každý. Úskalí tkví v tom, že těchto lidí není zdaleka tolik, jak to vypadá a kolik by jich mělo být.

U mládeže to je obdobné, ti jsou totiž ovlivněni smyšleným televizním světem a posléze konfrontování s tvrdou realitou. Zde musí nastat u mnohých jedinců frustrace, nuda a pocit fádnosti, který může zahnat jedině nevšedností a zábavou, kterou může poskytnout droga, ta má navíc tu "výhodu", že na rozdíl od koníčku a "normální" zábavy nevyžaduje žádnou zdatnost ani vyvíjení namáhavější činnosti. Je to prostě instantní zábava. Kdykoliv a kdekoliv. Tak tedy proč se bavit složitě, když třeba se špekem to jde tak jednoduše.
Další věc, kterou musí vzít člověk v úvahu, je fakt, že mladí přeci jen těch možností vybití a zábavy nemají mnoho. Pominu li kroužky, které nejsou zárukou zábavy a hlavně stojí nemalé peníze. Pominu li kina a kluby, které se také musí platit, tak přichází jedině lavička, které je zdarma. Na ní se ale celý den nevydrží sedět jen tak "s holýma rukama".
Únik z nudy a reality poskytnou zase jen drogy.

Abych to shrnul, lidé utíkají před problémy, které jim nastrojil systém a považují je za své vlastní, namísto toho, aby si uvědomili, že právě oni jsou obětmi doby a pravá příčina jejich problémů neleží na jejich bedrech, jelikož byli v hozeni do hry ve které neměli možnost rozhodnout o tom, jak se bude hrát. To je základní chyba, která stojí v cestě k řešení podstaty problémů naší doby, je zbytečné bojovat s důsledky, musíme se zbavit příčin!
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Kroc Kroc | E-mail | Web | 28. srpna 2010 v 10:40 | Reagovat

Úryvek ze článku Jako kůl v plotě od Mira Suja
Chtěl-li by radní Janeček něco změnit k lepšímu(pozn. V otázce bezdomovců a narkomanů), měl by pro začátek usilovat o změnu benevolentního vztahu státu k alkoholu a drogám a omezit moc exekutorské mafie a různých úvěrových, lichvářských „firem", jež neváhají pro pár desítek tisíc Kč vyhnat lidi z jejich domovů. Dále by měl začít regulovat ceny energií, sociálně slabým kompenzovat růst nájmů, popřípadě začít platit lidem za práci tolik, kolik se platí ve slušných zemích. Není prostě možné, aby energie (elektřina, plyn či PHM) v Česku byly dražší než v Německu a úroveň důchodů či mezd nedosahovala ani jedné třetiny těch německých. Když se totiž většina pracujících Čechů podívá na své výplatní pásky a následně na faktury za energie, nájem či splátky úvěrů, nezbývá jim nic než za těch zbylých pár stovek, co jim po zaplacení povinných poplatků zbude, utopit beznaděj v levném alkoholu či jiných drogách. A když se z výplaty či důchodu nedají uhradit již ani povinné poplatky na bydlení a energie přichází na řadu lichvářský úvěr, od kterého je již jen krůček k bydlení na ulici. A možná právě to je ten pravý důvod, proč je alkohol v Česku tak levný a drogy zadarmo. Aby lidé lépe snášeli nepříznivé dopady transformace, tzn. necitlivého přechodu od komunismu k tržnímu kapitalismu, kdy díky „ekonomům" ala Klaus, Zeman či Kalousek jsme se ani po dvaceti letech příliš nepřiblížili životní úrovni třeba takového Německa či Francie.

Celý článek:http://www.czechfreepress.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=2499:jako-kl-v-plot&catid=96:miro-suja&Itemid=514

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama